понеділок, 25 травня 2015 р.

Марківський НВК


/Вчитель математики Марківського НВК  Чайка Марія Михайлівна/

                                                                     У вік прогресу й комп’ютеризації,
                                                           Коли ми маємо масу інформації,
 Лиш праця вчителя залишилась важкою –
                                                           Вона в усі часи була такою

   Процес інформатизації, що охопив сьогодні всі сторони життя сучасного суспільства, має кілька пріоритетних напрямків, до яких, безумовно, слід віднести інформатизацію освіти. Вона є першоосновою глобальної раціоналізації інтелектуальної діяльності людини за рахунок використання інформаційно-комунікаційних 
   Кінцеві цілі інформатизації освіти - забезпечення якісно нової моделі підготовки майбутніх членів інформаційного суспільства, для яких активну оволодіння знаннями, гнучке зміну своїх функцій у праці, здатність до людської комунікації, творче мислення і планетарна свідомістьстануть життєвою необхідністю. Таке глибинне вплив на цілі навчання спирається на потенційні можливості комп'ютера як засобу пізнавально-дослідницької діяльності, кошти, що забезпечує особистісно-орієнтований підхід до навчання, що сприяє розвитку індивідуальних здібностей учнів як у гуманітарних, так і в точних науках.
   Сучасне суспільство переживає значні зміни, пов'язані з переосмисленням ряду наукових, політичних і соціальних положень. Це відбувається у всіх сферах людського життя, зачіпає всі суспільні інститути, в тому числі систему освіти. У нашій країні цілі групи населення змінюють ціннісні орієнтири, у зв'язку з обвальним зростанням інформації. Бурхливий розвиток засобів телекомунікації та інформаційних технологій, формування світового інформаційного простору ставить нові вимоги до сучасного суспільства і його найважливішого інституту - системи освіти.
   Одним з пріоритетних напрямків інформатизації суспільства є процес інформатизації освіти, який передбачає широке використання інформаційних технологій навчання.
   Адже застосування інформаційних технологій у навчанні базується на даних фізіології людини: у пам'яті людини залишається 1 / 4 частина почутого матеріалу, 1 / 3 частину побаченого, 1 / 2 частину побаченого і почутого, 3 / 4 частини матеріалу, якщо учень активно бере участь у процесі.
  Сьогодні залишається відкритим питання: «Як же найбільш ефективно використовувати потенційні можливості сучасних інформаційних такомунікаційних технологій при навчанні школярів, в тому числі, при навчанні математики?». 
«Як навчити всіх математики, хто приходить до школи?»
«Як виконати вимоги державного стандарту, коли кількість годин на вивчення предмету зменшилося, коли зміст математичної освіти відірваний від життя, коли вона недостатньо впливає на емоції та почуття учнів? 
  Одним із положень у системі поглядів В.О. Сухомлинського на сутність навчально - виховного процесу є принцип індивідуалізації та диференціації навчання 
   «Мистецтво й майстерність навчання й виховання полягає в тому,-- пише він у праці «Сто порад учителеві»,- щоб розкривши сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці. А це означає, що в навчанні має бути індивідуалізація - і в змісті розумової праці (в характері завдань), і в часі. Досвідчений педагог дає одному учневі дві, три, а той чотири задачі на урок, іншому ж тільки одну. Один одержує складнішу задачу, інший – простішу». 
   Інформаційні технології не тільки полегшують доступ до інформації і відкривають можливості варіативності навчальної діяльності, її індивідуалізації та диференціації, але і дозволяють по-новому організувати взаємодію всіх суб'єктів навчання, побудувати освітню систему, в якій учень був би активним і рівноправним учасником освітньої діяльності.
  Працюючи над науково- методичною проблемою «Диференційований підхід до навчання з використанням завдань різного ступеня складності», вважаю, що навчання з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, - це і рівнева диференціація, тому що в умовах цієї технології учень має право на вибір змісту своєї освіти, рівня засвоєння. При цьому діяльність вчителя повинна забезпечити можливість кожному школяреві опанувати знаннями на обов'язковому або більш високому рівні (за вибором учня).
   Безпосереднє розв’язування будь-якої математичної задачі складається з послідовності кроків (дій), кожен з яких є застосування деякого загального положення математики до умов завдання. Тому відшукання цієї послідовності кроків є найголовніше, що потрібно зробити для того, щоб розв′язати задачу. Якщо учень твердо пам'ятатимете всі загальні положення і правила шкільного курсу математики і умітиме швидко розгортати їх в програми розв′язування відповідних завдань, то розв′язування будь-яких стандартних задач не представлятиме для нього ніяких особливих труднощів.
  Саме тому, я приділяю значну увагу алгоритмам дій, спонукаю дітей до їх розроблення, запам’ятовування. 
  Ця ​​проблема в якійсь мірі може бути вирішена шляхом використання комп'ютерних технологій, які мають у своїй основі суворий алгоритм дій учня. 
   Не секрет, що сформовану практику викладання математики характеризують традиційне вивчення математичних формул, абстрактність математичних понять, які зазвичай запам'ятовуються досить складно та механічно.
  Використання алгоритмів, схем-карт, таблиць, тобто орієнтувальних схем, впорядковує процес навчання, підвищує процес запамятовування.
    Застосування ІКТ на уроках математики дає можливість вчителю скоротити час на вивчення матеріалу за рахунок наочності і швидкості виконання роботи, перевірити знання учнів в інтерактивному режимі, що підвищує ефективність навчання, допомагає реалізувати весь потенціал особистості - пізнавальний, морально-етичний, творчий, комунікативний і естетичний , сприяє розвитку інтелекту, інформаційної культури учнів.
Що дає такий підхід до викладання математики?
Досвід показує, що учні: 
краще запам′ятовують матеріал; 
навчаються виділити головне і тримати його в пам′яті; 
можуть відтворювати навчальний матеріал в потрібний момент; 
вміють працювати самостійно над розв′язуванням завдань 
Вся ця робота дозволяє:
1. Здійснювати диференційований підхід до учнів.
2. Формувати навички самоорганізації.
3. Пропонувати нестандартні завдання навіть тим учням, рівень розвитку здібностей яких ще не досить високий.
З допомогою комп᾽ютера я виготовила таблиці навчального характеру. Як при опрацюванні нового матеріалу так і при закріплені, а також при повторенні це дозволяє:
· Залучати до роботи всіх учнів.
· Здійснити своєчасний зворотній зв'язок.
· Своєчасно повторити потрібний матеріал особливо на етапі актуалізації опорних знань
   Такий підхід до роботи надає можливість залучити до роботи всіх школярів, підви­щити їх інтерес і пізнавальну активність.
   І ще один важливий момент. Педагоги знають, що одна із фундаментальних властивостей мозку - здатність впізнавати і створювати образи. Ось чому так важливо, здійснювати будь-яке навчання дітей з опорою на образи. Мислити через асоціації, які відіграють важливу роль в творчих процесах,- це особливість дитячого мислення і її потрібно враховувати при навчанні, оскільки асоціації, образи допомагають учням не лише відтворювати навчальний матеріал, а й тримати його довго в пам′яті.
   Ще в свій час Ушинський писав: «Дитина, якщо можна так висловитися, мислить формами, кольорами, звуками, відчуттями взагалі, і той марно і шкідливо силував би дитячу природу, хто захотів би примусити її мислити інакше. Отже, надаючи навчанню форм, кольорів, звуків словом, роблячи його доступним якомога більшому числу відчуттів дитини, ми робимо разом з тим наше навчання доступним дитині і самі входимо в світ дитячого мислення» Він бачив у наочності засіб збудити думку дитини і обгрунтовував потребу наочного навчання, виходячи з особливостей дитячої психології. Діти, як бджілки «злітаються» на кольори. Колір привертає увагу, створює певні асоціації, допомагає запам′ятати.
   Оскільки наочно-образні компоненти мислення відіграють виключно важливу роль в житті людини, то використання їх у вивченні матеріалу з використанням ІКТ підвищують ефективність навчання:
- Графіка та мультиплікація допомагають учням розуміти складні логічні математичні побудови;
- Можливості, що надаються учням, маніпулювати (досліджувати) різними об'єктами на екрані дисплея, змінювати швидкість їх руху, розмір, колір і т. д. дозволяють дітям засвоювати навчальний матеріал з найбільш повним використанням органом почуттів і комунікативних зв'язків головного мозку.
    Комп'ютер може використовуватися на всіх етапах процесу навчання: при поясненні нового матеріалу, закріплення, повторення, контролі, при цьому для учня він виконує різні функції: учителя, робочого інструменту, об'єкта навчання, що співпрацює колективу.
  Комп'ютер дозволяє посилити мотивацію навчання шляхом активного діалогу учня з комп'ютером, різноманітністю і барвистістю інформації(текст + звук + відео + колір), шляхом орієнтації навчання на успіх (дозволяє довести рішення будь-якої задачі, спираючись на необхідну допомогу), використовуючи ігровий фон спілкування людини з машиною і, що важливо, витримкою, спокоєм і «дружністю» машини по відношенню до учня.
  Із принципів дидактики я виділила: принцип системності та послідовності принцип наочності, принцип індивідуалізації та диференціації. 
     З допомогою комп᾽ютера розробила і надрукувала навчальні матеріали на 4-х рівнях. Я поставила собі за мету забезпечити можливість кожному учневі працювати у своїй зоні розвитку, базуючись на власних актуальних можливостях. Мої навчальні матеріали містять декілька рівнозначних завдань. Це дає змогу формувати вміння і навички розв′язування завдань тими учнями, в яких виникають певні труднощі в оволодінні знаннями. Адже і їх треба навчити працювати із інформацією, готувати до самостійного закріплення набутих знань. Також виготовила геометричні фігури, кольорові картки, Всі ці засоби використовуються при опрацюванні нового матеріалу, при закріпленні, а також при повторенні. 
    Використання ІКТ - це залучення всіх учнів до пошуку розв′язування завдань. Зацікавлює дитину і робить процес навчання більш особисто значущим. А саме головне допомагає :
- глибше розуміти суть математичних понять,
- максимально задіяти учнів 
- підвищити інтерес до вивчення математики.
- максимально зекономити час на уроці
    Активна робота з комп'ютером формує в учнів більш високий рівень самоосвітній навичок і вмінь - аналізу та структурування одержуваної інформації. При цьому слід звернути увагу, що нові засоби навчання дозволяють органічно поєднувати інформаційно - комунікативні, особистісно - орієнтовані технології з методами творчої та пошукової діяльності. 
Процес організації навчання школярів з використанням ІКТ дозволяє:
1) належним чином оволодіти технікою обчислень ; 
2) оволодіти необхідною оперативною інформацією для розуміння постановки математичної задачі, її характеру, особливостей; 
3) проектувати і здійснювати алгоритмічну та евристичну діяльність на математичному матеріалі; 
4) нарощувати навчальну самостійність; 
5) опанувати системою математичних знань, що достатньо для оволодіння іншими шкільними предметами;
6) аналізувати, класифікувати, узагальнювати, робити умовиводи за аналогією.
7. Підвищує пізнавальну активність учнів за рахунок різноманітної відео- та аудіо-інформації;
8. Здійснює контроль завдяки тестуванню і системи запитань для самоконтролю 
А ще і що дуже важливо, реалізує такі принципи навчання:
    Принцип наочності. Дозволяє використовувати на будь-якому уроці ілюстративний матеріал, аудіоматеріал, ресурси рідкісних ілюстрацій.Наочність матеріалу підвищує його засвоєння учнями, тому що задіяні всі канали сприйняття учнів - зоровий, механічний, слуховий і емоційний.
   Принцип природосообразности. Використання матеріалів Інтернет викликає інтерес учнів старших класів. Використання мультимедійних презентацій доцільно на будь-якому етапі вивчення теми і на будь-якому етапі уроку. Подача навчального матеріалу у вигляді мультимедійноїпрезентації скорочує час навчання, вивільняє ресурси здоров'я дітей.
  Принцип міцності. Використання уроків-презентацій технічно дозволяє неодноразово повертатися до вивченого або матеріалу, що вивчається. Використання навчальних програм дозволяє на одному уроці викликати матеріал попередніх уроків.
    Принцип науковості: перетворення цього принципу при мультимедіа навчанні отримує більш фундаментальну основу.
  Принцип доступності: дана технологія інтегрується з технологією диференційованого навчання і дозволяє одночасно на уроці виводити на монітор або екран різнорівневі завдання, контрольно-тестові завдання, завдання підвищеної складності.
     Принцип системності: використання уроків-презентацій дозволяє розробити систему уроків з однієї теми, а також виводячи на екран елементи попередніх уроків, пояснювати нове.
     Принцип послідовності: як і на традиційних уроках, навчальний матеріал запам'ятовується в більшому обсязі і міцніше.
   Отже, моя думка така, що інформаційне освітнє середовище як педагогічна система має будуватися на основі традиційної, будучи її логічним продовженням і розвитком
     Проте комп'ютер ніколи не зможе повністю замінити вчителя.
по-перше, тільки вчитель може зацікавити учнів, викликати допитливість, розвивати творчість, цінувати їх досягнення 
по-друге, він може спрямувати їх увагу на ті або інші важливі аспекти предмету, який вивчається;
по-третє, тільки педагог зможе виділити опорні знання, працювати над їх засвоєнням.
    Існує думка, що інформаційне освітнє середовище як педагогічна система має будуватися на основі традиційної, будучи її логічним продовженням і розвитком.
Існуючі недоліки та проблеми застосування ІКТ: 
· Недостатня комп'ютерна грамотність вчителя;
· Відсутність учителів інформатики у малих школах;
· Недостатня кількість компютерів
· Складно інтегрувати комп'ютер у поурочну структуру занять;
· Відсутність комп'ютера в домашньому користуванні багатьох учнів і вчителів
· час самостійних занять у комп'ютерних класах відведено далеко не у всіх школах;
· У вчителів недостатньо часу для підготовки до уроку, на якому використовуються комп'ютери.
                                                           Автор: Пащенко Олена Анатоліївна
    Застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні - одна з найбільш важливих і стійких тенденцій розвитку світового освітнього процесу. У вітчизняних навчальних закладах в останні роки комп'ютерна техніка й інші засоби ІКТ стали все частіше використовуватися при вивченні більшості навчальних предметів.
    При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це урок, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. При цьому комп'ютер не замінює викладача, а тільки доповнює його.
    Використання ІКТ дає можливість вирішувати такі актуальні питання:
- використовувати у навчанні здобутки новітніх інформаційних технологій;
- удосконалювати навички самостійної роботи учнів в інформаційних базах даних, мережі Інтернет;
- інтенсифікувати історичну освіту, поліпшити засвоєння учнями знань зі шкільного курсу історії, зробити процес навчання цікавішим і змістовнішим.
Використання ІКТ в комплекті з традиційним підручником сприяє наступному:
- забезпечує особистісно орієнтований та диференційований підхід у навчанні;
- забезпечує реалізацію інтерактивного підходу (постійне спілкування з ПК, постановка запитань, які цікавлять учня та отримання відповідей на них);
- підвищує пізнавальну активність учнів за рахунок різноманітної відео- та аудіо-інформації;
- здійснює контроль завдяки тестуванню і системи запитань для самоконтролю.
   Враховуючи всі позитивні та негативні наслідки використання інформаційно-комунікаційних засобів можна зробити висновок, що вони є ефективними за умови поєднання з традиційними методами та сприяють якісному формуванню вмінь та навичок учнів.
    Але, поряд з плюсами, виникають різні проблеми як при підготовці до таких уроків, так і під час їх проведення.
   Існуючі недоліки та проблеми застосування ІКТ:
- відсутність комп'ютера в домашньому користуванні багатьох учнів і вчителів, час самостійних занять у комп'ютерних класах відведено далеко не у всіх школах;
- в учителів недостатньо часу для підготовки до уроку, на якому використовуються комп'ютери;
- недостатня комп'ютерна грамотність вчителя;
- у робочому графіку вчителівне відведено час для дослідження можливостей Інтернет;
- існує ймовірність, що, захопившись застосуванням ІКТ на уроках, учитель перейде від розвивального навчання до наочно-ілюстративних методів 
    Отже, на сучасному етапі інформатизації суспільства все більшого поширення в різноманітних сферах життя набувають комп’ютерні технології, вони виступають як один із інструментів пізнання. Тому однією із задач сучасної освіти є підготовка викладача, який вільно орієнтується у світовому інформаційному просторі, використовуючи сучасні комп’ютерні технології. Цей напрямок вважається перспективним, адже в цілому освіта характеризується як велика система, якісне функціонування якої неможливе без використання сучасних телекомунікаційних і комп’ютерних засобів зберігання, опрацювання, передавання, подання інформації.
  Збільшення комп’ютерної техніки та подальше її вдосконалення поширює можливості викладачів використовувати комп’ютерні технології не тільки при вивченні інформатики, але й поєднанні викладання інших дисциплін із використанням ІКТ. Новітні розробки в цій галузі змінюють спосіб їх застосування при вивченні різних дисциплін у процесі навчання.
     Нині відбувається активне впровадження в навчальний процес ІКТ, зокрема, мультимедіа та інтерактивних технологій. Застосування ІКТ у навчальному процесі дозволяє реалізувати ідеї індивідуалізації та диференціації навчання, що є основними завданнями сучасної системи освіти України.
     Список використаних джерел
1. Іванова О. Підвищення інформаційно-комп’ютерної компетентності педагогів//Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2010. - №2. – С. 22 – 30.
2. Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) та їх роль в освітньому процесі [Електронний ресурс] / С. Дишлєва. 
3. Коваль Т.І. Підготовка викладачів вищої школи: інформаційні технології у педагогічній діяльності : навч.-метод. посіб. / Т.І. Коваль. - К.: Вид.

Новолутківський НВК


    З досвіду роботи в школі, ІКТ можна визначити як сукупність різноманітних технологічних інструментів і ресурсів, які використовуються для забезпечення процесу комунікації та створення, розповсюдження, збереження й управління інформацією.
     Людство неминуче вступає в інформаційну епоху. Фахівці вважають, що у світі розпочалося сторіччя інформатизації. Не стоїть осторонь цього процесу й наша держава, де останніми роками питанням інформатизації суспільства приділяється особлива увага. У глобальному розумінні в процесі формування самодостатнього суспільства значна роль належить інформації, освіті та формуванню практичних навичок. Адже саме вони є дієвими засобами поширення коректної інформації про кращі технології та досвід, що сприяє досягненню ефективності в масштабах суспільства. В системі показників розвитку інформаційного суспільства велике значення має розвиток ІКТ в галузі освіти.
   Що ж розуміють під ІКТ. Взагалі ІКТ можна визначити як сукупність різноманітних технологічних інструментів і ресурсів, які використовуються для забезпечення процесу комунікації та створення, розповсюдження, збереження та управління інформацією. Під цими технологіями розуміють комп’ютери, мережу Інтернет, радіо- та телепередачі, а також телефонний зв'язок.
   Впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у роботу ЗНЗ регіону регулюється наступними документами:
· Законом України "Про освіту",
· Законом України "Про загальну середню освіту",
· Законом України "Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки",
· Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку в Україні",
· Концепцію профільного навчання в старшій школі, тощо.
      Актуальною нині стала фраза "Хто володіє інформацією, той володіє світом". Сучасний стан застосування інформаційних технологій у всіх галузях потребує розширення їх впровадження в освітній діяльності. Кількість показників, що визначають рівень досягнень у цій галузі, достатньо велика і включає в себе такі:
· Забезпеченість науки і освіти технічними засобами (кількість комп’ютерів на одного учня, процент навчальних закладів і бібліотек, що мають доступ до мережі Інтернет тощо);
· Показники використання ІКТ (процент учнів та відвідувачів бібліотек, які використають Інтернет в процесі навчання тощо);
· Інтенсивність використання ІКТ * (середня кількість годин, які проводить учінь за комп’ютером у мережі Інтернет на тиждень або місяць);
· Показники якості лінії доступу до спеціалізованих освітніх мереж.
     Особливостями цієї системи показників є акцентування уваги на якості доступу до освітніх мереж. Одним з головних є швидкість надання послуг, які доступні між та у межах національних дослідницьких та освітніх мережах.
    Якщо говорити про початкову школу, впровадження інформаційно-комп’ютерних технологій у навчально-виховний процес є доцільним і перспективним. Розглянемо, що дає впровадження ІКТ для учнів початкової школи.
   Дитина приходить до школи у 6-7 років. Вона має необхідний для навчання рівень психічного розвитку, що характеризується розвиненою пам’яттю, гостротою і свіжістю сприйняття, допитливістю, яскравістю уяви, умінням керувати увагою тощо. Це об’єктивний бік психологічної готовності. А як щодо суб’єктивної психологічної готовності – бажання і прагнення вчитись школі? З приходом дитини до школи різко змінюється не тільки уклад її життя, але й соціальний статус, ігрова діяльність відходить на другий план, провідною стає діяльність навчальна. Головним обов’язком стає навчання – серйозна і важка справа, яка вимагає від молодшого школяра великих вольових зусиль. На жаль, інтерес до навчальної діяльності в дитини поступово починає знижуватися.
   Психологи вбачають декілька цьому причин. Вони можуть мати особистісний характер - недоліки в розвитку пізнавальної діяльності або в розвитку особистості (мотивація учіння, самоорганізація, самодисципліна). Та спричинити знищення інтересу до навчання може й обрана вчителем методика навчання.
    Ще і сьогодні провідне місце у викладанні предметів займають традиційні засоби – дошка, крейда та друковані джерела (підручники, зошити з друкованою основою). Завдяки ж використанню ІКТ навчальне середовище можна доповнити відео, звуком, анімацією. Усе це здійснює значний вплив на емоційну сферу молодшого школяра, сприяючи підвищенню пізнавальної активності, підвищенню інтересу до предмета та навчання взагалі, активізації навчальної діяльності учнів. Тим більше, що молодші школярі уже готові до роботи з ІКТ: вони знають, що таке комп’ютер, у більшості випадків уміють ним користуватися, у них відсутній психологічний бар’єр: діти не бояться, що зламається машина, не вистачить знань упоратися з нею тощо.
   Вчителю застосування ІКТ дозволяє економити час і максимально ефективно вирішувати повсякденні справи і обов’язки як фахівця: готуватися до уроків (складати конспекти, добирати дидактичні матеріали тощо), батьківських зборів, виховних годин, різноманітних виступів на педрадах, засіданнях МО, семінарах тощо; оформлювати документацію; в оперативному режимі відслідковувати результати навчальної діяльності учнів; налагоджувати спілкування з батьками своїх учнів; обмінюватися з колегами досвідом роботи, власними методичними надбаннями, обговорювати з ними актуальні питання навчання і виховання школярів, швидко отримувати й систематизувати потрібну інформацію. Таким чином, упровадження ІКТ полегшує роботу вчителя, а навчання дітей робить більш цікавим і ефективним.
   Як показує практика, застосування комп’ютера на уроках у початковій школі має декілька режимів:
· демонстраційний (демонстрація певної навчальної інформації);
· індивідуальний (організація індивідуальної роботи учнів);
· комбінований (застосування на одному уроці і демонстрації, і індивідуальної роботи).
    Для роботи в демонстраційному режимі вчителю достатньо мати на уроці один комп’ютер і мультимедійний проектор, за допомогою якого потрібна інформація виводиться на екран, як правило, у вигляді слайдів.
  Розглянемо викладання математики в сучасних умовах, яке є надзвичайно важливим та актуальним в умовах реформування шкільної освіти. Насамперед йдеться про поступове, гармонійне поєднання традиційних та комп’ютерно-орієнтованих методичних систем навчання. Надаючи потужні і універсальні способи опрацювання різноманітної інформації, пов’язані з дослідженням різних процесів, явищ або їхніх моделей, інформаційні технології розкривають широкі можливості щодо надання навчальній діяльності творчого, дослідницького спрямування, що приваблює дитину, результати якої дають задоволення, бажання працювати, відшуковувати нові знання. Найціннішою та характерною особливістю використання сучасних інформаційних технологій у процесі навчання природничих дисциплін є можливість моделювання різноманітних об’єктів і процесів. Динамічні і графічні можливості дозволяють зробити уроки більш змістовними і ефективними. Як показує сучасна педагогічна практика, використання комп'ютера в навчальному процесі спрямоване переважно на розв'язання таких п’яти типів дидактичних завдань.
1. Комп'ютер використовується як допоміжний засіб для ефективнішого розв'язання вже існуючої системи дидактичних завдань. Змістом об'єкта засвоєння в комп'ютерній навчальній програмі цього типу є довідкова інформація, інструкції, обчислювальні операції, демонстрації тощо.
2. Комп'ютер може бути засобом, на який покладено вирішення окремих дидактичних завдань при збереженні загальної структури, мети і завдань без машинного навчання. При цьому сам навчальний зміст може не закладатися в комп'ютер, а формуватися в діалогових навчальних системах.
3. Використовуючи комп'ютер, можна ставити і вирішувати нові дидактичні завдання, не розв'язувані традиційним шляхом. Характерними є імітаційно-моделюючі програми.
4. Комп'ютер може використовуватися як засіб, що допомагає засвоювати складні абстрактні теоретичні поняття. Таке засвоювання досягається шляхом моделювання поняття.
5. Вищою формою застосування комп’ютерів є їх використання у науково-дослідницькій діяльності школярів через висунення гіпотез, їх перевірку і різноманітні узагальнення.
Ефективність застосування нових інформаційних технологій на уроках обумовлена наступними факторами:
· різноманітність форм представлення інформації;
· висока ступінь наочності;
· можливість моделювання за допомогою комп’ютера різноманітних об’єктів і процесів;
· звільнення від рутинної роботи, що відвертає увагу від засвоєння основного змісту;
· можливість організації колективної та індивідуальної дослідницької роботи;
· можливість диференціювати роботу учнів у залежності від рівня підготовки, пізнавальних інтересів та ін., використовуючи сучасні інформаційні технології;
· можливість організувати комп’ютерний оперативний контроль і допомогу з боку вчителя;
· можливості комп’ютера дозволяють учню активно приймати участь у процесі пізнання.
При розв’язуванні задач за допомогою комп’ютера у залежності від дидактичних цілей і рівня підготовки класу учні можуть:
· використовувати готову програму для розв’язування задачі;
· самостійно складати алгоритм розв’язування задачі;
· самостійно складати програму для розв’язування задачі.
   Впровадження інформаційних технологій в освітній процес здійснюється перш за все через комп’ютерно-орієнтований урок, а потім через навчальну комп’ютерну програму.
    Використання комп’ютерів розширює можливості учителя під час підбору матеріалу до уроку і форм навчальної роботи, робить уроки яскравими та цікавими, інформаційно та емоційно насиченими. При роботі з навчальними програмами, можна побачити переваги цих програм, а саме:
· діалог з програмою має характер навчальної гри, що у більшої частини учнів підвищує мотивацію до навчальної діяльності;
· збільшення кількості тренувальних завдань за одиницю часу;
· скорочення часу для відпрацювання необхідних технічних навичок в учнів;
· полегшення визначення рівневої диференціації навчання;
· учень стає суб’єктом навчання, бо програма потребує від нього активного керування;
· виникає можливість моделювання процесів;
· з’являється можливість забезпечити урок матеріалами з віддалених джерел, користуючись засобами телекомунікацій.
Можна виділити деякі педагогічні завдання нових інформаційних технологій навчання:
· Інтенсифікація всіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищення його ефективності та якості.
· Розвиток творчого потенціалу учня, його здібностей до комунікативних дій.
· Розвиток умінь експериментально-дослідницької та пізнавальної діяльності.
· Формування інформаційної культури учня.
Основні напрямки використання Інтернет-технологій:
· дистанційна освіта;
· інтерактивне спілкування;
· використання мережевих методичних ресурсів;
· співробітництво.
  Всі напрямки використання Інтернет-технологій мають і переваги і недоліки. Дистанційна освіта має таке застосування при викладанні математики:
· Робота з обдарованими дітьми.
· Випереджуюче навчання.
· Підготовка до ЗНО.
· Тестування.
Застосування при викладанні математики інтерактивного спілкування:
· Робота з обдарованими дітьми.
· Робота з дітьми, які обмежені в пересуванні.
· Організація колективних заходів по схемі один до багатьох (майстер-класів, відкритих уроків); багато до багатьох.
   На сьогоднішній день є багато відкритих проблем щодо впровадження ІКТ в навчальному процесі, особливо в сільській місцевості:
· забезпечити загальноосвітні навчальні заклади сучасними навчальними комп’ютерами;
· надати швидкісний доступ до Інтернету з використанням сучасних технологій з’єднання для високоефективного доступу до освітніх ресурсів;
   На жаль, реалізація цих рекомендацій справа не одного року. Але ІКТ значно полегшують процес оволодіння знаннями і це неможливо заперечити.

Автор: Малохатко Т.О.
Посада: 
вчитель початкових класів


   Сучасний період розвитку суспільства характеризується сильним впливом на нього інформаційно – комунікаційних технологій , які проникають в усі сфери людської діяльності.     Заполонивши майже всі сфери суспільного життя інформаційні технології поступово входять і в дошкільну освіту. Дошкільний навчальний заклад Новолутківського НВК стоїть на тій позиції, що включення інформаційно-комунікаційних технологій в освітній процес дитячого навчального закладу забезпечить формування і розвиток інформаційно-комунікаційної культури педагогічних працівників та вихованців. 
    Інформаційне середовище – засіб ефективної взаємодії учасників освітнього процесу: дітей, педагогів, батьків. 
Основним призначенням служби інформаційного забезпечення є:
- формування інформаційного освітнього середовища закладу, поетапне вирішення задач інформатизації освіти;
- упровадження нових інформаційних технологій в освітній і управлінський процеси;
- інформаційно-методичне забезпечення навчально-виховного процесу.
     Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі ДНЗ – це одна із самих нових та актуальних проблем у вітчизняній педагогіці. На жаль на практиці все трохи інакше, попри порівняну доступність комп’ютерної техніки, сьогодні не в усіх дошкільних закладах вона є у достатній кількості. Проте не зважаючи на це, ми впевнено беремось за опанування нових технологій задля розвитку дошкільнят.
  На практиці переконуюсь, що комп'ютер для педагогів є потужним технічним засобом навчання дітей. Використання комп'ютера дозволяє розширювати можливості педагога, створювати базу для залучення дітей до комп'ютерних навчальних програм. На сьогоднішній день комп'ютерні програми, ігри, завдання у своїй роботі можуть застосовувати всі педагогічні працівники. У багатьох іграх та програмах присутні елементи новизни, сюрпризності, незвичності, в них використовуються засоби заохочення, що так полюбляють діти. Застосування комп'ютерів, мультимедіа та інформаційних технологій у якості дидактичних засобів використовуються для підвищення мотивації та індивідуалізації навчання, розвитку творчих здібностей дітей та для створення благополучного емоційного фону. Використання мультимедіа у навчанні не тільки збільшує швидкість передачі інформації дітям та підвищує рівень її засвоєння, а й сприяє розвитку таких процесів як увага, пам'ять, мислення, уява, мовлення, розвиває почуття кольору, композиції, бере участь у інтелектуальному, емоційному та моральному розвитку дітей. 
     Так, наприклад, під час проведення на базі нашого ДНЗ районного методичного об’єднання був використаний мультимедійний супровід під час перегляду заходу. 
  Новизна комп'ютера та інтерактивного обладнання відображаються в розширенні та збагаченні змісту знань, вмінь та навичок дитини, в інтенсифікації створення структурних комплексів інтелектуального та мотиваційно-емоційного характеру, у зміні динаміки процесу психічного розвитку.
 Важливо відзначити, що інформаційно – комунікаційнітехнології можна успішно використовувати як в освітній діяльності педагогів, так і в управлінській, методичній роботі .
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у роботі дає змогу: 
1. Оформляти ділову документацію.
2. Оформляти інформаційні куточки для батьків.
3. Розробляти презентації для виступу на семінарах, конференціях, батьківських зборах.
   Інтенсивний розвиток інформаційних і комп'ютерних технологій, загальна комп'ютеризація закладів освіти, швидке збільшення парку домашніх комп'ютерів, порівняно простий доступ у світову комп'ютерну мережу Інтернет робить дуже актуальним створення спеціалізованих сайтів для дітей. 
   Створення сайту нашого НВК доступний для різних груп користувачів засобами Інтернет-технологій. Цей інформаційний ресурс призначений для надання дітям, їх батькам, педагогам різноманітної інформації про історію закладу, педагогічний колектив, про останні події, що відбулися. Він надає можливість спілкування батьків і педагогів. Тут можна дізнатися про результати діяльності садка, про зміцнення його матеріально-технічної бази.
    Окрім цього сайт ДНЗ або інших освітніх установ може стати для батьків джерелом інформації навчального, методичного або виховного характеру. На сторінках таких сайтів батьки в подальшомуможуть отримати інформацію про методи зміцнення здоров'я дітей, їх безпеку, правила поведінки дитини в сім'ї та в суспільстві, корисні поради з навчання і виховання дошкільників. Телекомунікації дозволять батькам у реальному режимі часу відстежувати освітньо – виховний процес своїх дітей, отримувати інформацію про проблеми, що виникають у навчанні і поради, спрямовані на усунення конкретних проблем у взаємодії з педагогом.
  У результаті впровадження в роботу дошкільних навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій можна очікувати такі результати:
1. Підвищення ефективності процесу навчання.
2. Активізація пізнавальної діяльності дітей.
3. Підвищення рівня професійної майстерності педагогів.
4. Виявлення рівня психолого-педагогічної компетенції батьків.
5. Створення єдиного інформаційного середовища.
6. Створення активної, працездатної системи підтримки сімейного виховання, через використання інформаційно-комп’ютерних технологій.
9. Забезпечення активної участі батьків у освітньо-виховному процесі ДНЗ.
10. Підвищення педагогічної культури членів родин вихованців.
                                              Вихователь Новолутківського НВК: Носач Н.В. 
     Сьогодні інформаційно-комунікаційні технології розглядаються як важливіший компонент загальної освіти, що відіграє велику роль у розв’язанні пріоритетних завдань навчання та виховання підростаючого покоління. Широке застосування комп’ютерних технологій в освіті стає найважливішою деталлю навчально-виховного процесу школи. Можливості сучасного уроку й системи освіти загалом значно розширюються завдяки використанню мультимедійних, інтерактивних технологій, Інтернету. Сьогодні перед педагогами стоїть важливе завдання - виховати та підготувати молодь, здатну активно включатися в якісно новий етап розвитку сучасного суспільства, пов’язаний з інформацією.     Нині дитина опановує комп’ютер раніше, ніж навчається писати чи читати. Саме використання ІКТ дає нам можливість змінити зміст освіти та сприяє : · кращому сприйняттю й засвоєнню дітьми навчального матеріалу;· зростанню інтересу до пізнання;· індивідуалізацію навчання;· розвитку творчих здібностей учнів;· скороченню видів роботи, що стомлюють дітей;· використанню різних аудіовізуальних засобів (музики, графіки, анімації) для збагачення змісту і посилення мотивації навчання;· більш динамічній подачі матеріалу;· формуванню в учнів адекватної самооцінки та створенню умов для самостійної роботи;· самоосвіті й самовдосконаленню особистості учня й учителя;· засвоєння і учнями, і учителями нових важливих знань, умінь, навичок.              До того ж ІКТ використовують в усіх видах урочної й позаурочної діяльності.   Починаючи з 1-х класу, вчитель розширює можливості навчально-виховного процесу, забезпечує нові шляхи подачі інформації, має можливість випробовувати власні ідеї для вивчення й викладання предметів у початкових класах (математики, української мови, читання та ін.).  Найпростішою й найпоширенішою на сьогодні програмою, яка допомагає вчителю урізноманітнити урок, є прикладна програма Power Point. Як показує практика, використовувати комп’ютерні презентації можна на уроках будь-якого типу., Головне, щоб поданий матеріал відповідав принципам науковості, наочності, був поданий в обсязі, що відповідає дидактичній меті. Також доцільно застосовувати їх під час проведення тематичних перевірок. Між тим використання презентацій залежить від творчого потенціалу вчителя та програмного забезпечення, яким він користується.     Практикою доведено, що використовувати презентації доцільніше на уроці математики під час усного рахунку, математичних диктантів, роботі з геометричним матеріалом, тестуванні, логічних вправах і задачах тощо; на уроках української мови – під час зорових диктантів, роботі з деформованими текстами, словникових диктантів, вправ на увагу, при списуванні, складанні опису картин, зображень тощо; на уроках читання - під час різних видах словникової роботи, розгляді картин, зображень портретів письменників, ребусів, кросвордів, тестуванні; на уроках «Я і Україна» - під час навчально-пізнавальної гри, розгляді малюнків, фото, схем, ілюстрацій, ребусів, кросвордів, тестуванні тощо; на уроках образотворчого мистецтва та трудового навчання – під час розгляду картин, малюнків, схем, обговоренні технологічних карт тощо.Але слід пам’ятати, що презентації – це лише інструмент (один із багатьох інших інструментів вчителя на уроці), а тому недоцільно презентацію робити важливішою за урок, штучно «підганяти» весь урок під презентацію.    Хочеться відмітити використання мультимедійних засобів значно підвищує інтерес дитини до навчання, робить процес засвоєння нових знань та уявлень про світ швидким і всебічним, розвиває логічне мислення, покращує пізнавальну активність. Практика доводить, що при активному використанні ІКТ досягаються загальні цілі освіти, легше формуються компетенції в області комунікації: вміння збирати факти, їх зіставляти, організовувати, висловлювати свої думки на папері і усно, логічно міркувати, слухати і розуміти усну та письмову мову, відкривати щось нове, робити вибір і приймати рішення. Так, вже у початковій ланці вони допомагають дитині побачити своїми очима незвичайний і різноманітний світ рослин і тварин, наповнити клас звуками лісу, дзюрчанням струмка, що дозволяє перенестися в лоно природи.   Застосування нових інформаційних технологій у початковому навчанні дозволяє диференціювати процес навчання молодших школярів з урахуванням їх індивідуальних особливостей, дає можливість творчо працювати вчителю, розширити спектр способів пред'явлення навчальної інформації, дозволяє здійснювати гнучке управління навчальним процесом, є соціально значущим і актуальним.     Демонстраційний матеріал, досліди, ігрові завдання, тести, поміщені на дисках, допомагають урізноманітнити під час уроків види діяльності дітей, перевірити суму отриманих знань, дає можливість дитині самостійно працювати на комп'ютері.     Грамотне використання будь-яких засобів інформаційних технологій на уроках тягне за собою розвиток особистості дитини: інтелекту, пам'яті, уваги і т.д. Використання інформаційних технологій на уроці є потужним мотиваційним стимулом. Але в той же час, необхідно розуміти, що збільшення часу безпосередньої роботи за комп'ютером молодшого школяра має низку негативних наслідків: перезбудження нервової системи, втому очей, статистичне напруження м'язів спини і шиї, загальну стомлюваність організму.
           Підготувала: Дрига Н.В., вчитель початкових класів            Новолутківського НВК



вівторок, 5 травня 2015 р.

Глинянський НВК

       Інформаційна культура – це уміння цілеспрямовано працювати з інформацією. В наш час недостатньо вміти самостійно освоювати, накопичувати, обробляти і використовувати її. Необхідно вчити дітей такої технології роботи з інформацією, коли рішення готуються і приймаються на основі колективних знань. Це свідчить про те, що людина повинна мати визначений рівень культури при обробці інформації; має володіти інформаційною культурою, як однією із складових загальної культури. Інформаційна культура повязана із соціальною природою людини: вона є продуктом її різноманітних творчих здібностей.
      Головне щоб учні навчилися працювати з інформацією, знали, як і де її можна знайти та обробляти, як можна обмінюватись інформацією. А це має велике значення саме для розвитку творчих здібностей дітей: вільно мислити, приймати самостійні рішення, обирати правильний шлях.
     Нині дуже швидко розвиваються новітні інформаційні технології. При цьому виникають проблеми із правильним застосуванням компютера. Для того, щоб зберегти здоровя учнів, необхідно процес освоєння компютерних технологій зробити керованим. Сучасне інформаційне суспільство потребує знань для роботи з компютером вже з молодшого шкільного віку.
     В дітях ми закладаємо основу сподівання на майбутній розвиток нашої держави. Саме їм доведеться жити в інформаційному суспільстві, і наше завдання – підготувати їх, навчити використовувати компютер у напрямку розвитку, а не навпаки.
     Діти охоче працюють за компютером, тому планові і позаурочні заняття сприймають природно. Ці заняття сприяють розвиткові творчих здібностей учнів, а також створенню сприятливого емоційного фону. Спочатку були деякі побоювання щодо негативного впливу компютера на здоровя учнів. Дослідження показали, що за час проведення уроків з використанням компютера необоротних негативних змін у динаміці розумової працездатності учнів не помічено. Зокрема, гострота зору за даними таблиці Холіної латентного періоду реакції на зорові і слухові подразники порівняно з вихідними рівнями на початок уроку суттєво не змінилися. Суб’єктивні висловлювання вчителів – експериментаторів свідчать, що фізичної стомленості учнів не спостерігається. На кінець уроку їхня фізична активність , бажання працювати залишаються на достатньо високому рівні. При наповнюваності навчального приміщення 15 учнів (4-6 м.кв. на одного учня) суттєвих впливів на здоров'я учнів не виявлено.

Про переваги використання ІКТ можна говорити багато. Наприклад вивчення програм, які входять до пакету Microsoft Office:

-         тестовий процесор Microsoft Word (необхідний для створення дидактичних засобів навчання до різноманітних уроків, можна виготовити достатню кількість яскравого унаочнення, написати картки, накреслити схеми, знайти ілюстрації певного формату, редагування, форматування тексту).
-         табличний процесор Microsoft Excel (завдяки цій програмі учні  вчаться простих обчислень у межах першої тисячі, розв’я зувати прості задачі, задачі на дві дії).
-         Microsoft Power Point – один із видів інформаційних технологій, програма, що дозволяє учням створювати навчальні презентації, доповіді. Учні з задоволенням самостійно створюють презентацію відповідно до теми із 4-6 слайдів.
-         Internet Explorer – своєрідний «методичний посібник», за допомогою якого можна відшукати потрібну інформацію. Учень добирає матеріали з підручників, Інтернет-сайтів, опрацьовує їх та оформляє у вигляді реферату (план, розкриття теми, список використаних джерел). Після цього складає цікаві завдання до даної теми. Це можуть бути ребуси, кросворди, загадки, чайнворди, тексти. Такі самостійно створені завдання активізують розумову діяльність учнів, спонукають їх до детальнішого вивчення теми.
 Мультимідійна презентація є одним із найпоширеніших засобів унаочнення навчального матеріалу. Вона надає змоги здійснювати віртуальну взаємодію користувача з об’єктами або процесами пізнання, які знаходять своє відображення на екрані.
Мультимедійні компютерні презентації.
Переваги використання
-         Якщо інформація сприймається тільки слухом, засвоюється 20% її обсягу;
-         Якщо лише за допомогою зору, запамятовується 30%;
-         «включення» слухового й зорового сприйняття – до 60 %;
-         упродовж тижня із використанням ІКТ може бути 2-3 уроки;
-         безперечна робота з компютером має складати не більше 10-15 хвилин.
Застосування інформаційних технологій створює широкий спектр можливостей для реалізації дидактичної мети, розвитку творчості, формування образного мислення та виховання любові до навколишнього світу. На уроках з використанням компютера учитель стає партнером, консультантом. Помічником дитини у навчальному процесі, адже просто залучає всіх учнів до активного одержання знань, до творчої діяльності.

Підготувала вчитель 
початкових класів 
Жиленко Ольга Анатоліївна
    

Використання ІКТ у школі: переваги та проблеми
   На початку XXI століття людство вступило в нову стадію свого розвитку - інформаційну еру, яка характеризується виникненням нових систем інформаційних технологій і, як наслідок, нових трансформацій освіти.
   Як відомо, освіта є самостійною системою і одночасно стратегічним ресурсом держави. Тому розвинені країни досить активно розробляють та впроваджують інформаційні технології в систему освіти.
    В Україні, яка "крокує" до єдиного світового простору, упровадження інформаційних технологій набуває все більш масштабного і комплексного характеру. Сучасних учнів вже мало цікавлять традиційні уроки - сьогодні молодь надає перевагу інтерактивним технологіям. До того ж ці методи, на думку вчителів є дуже результативними (підвищується рівень як успішності так і якості навчання).
    Але є численні факти того, що вчителі вважають, що використання комп'ютерних та інформаційних технологій – справа лише вчителя інформатики. Проте практична діяльність кращих вчителів переконує в тому, що сьогодні вчителі зобов’язані не тільки вільно володіти сучасними інформаційними та комп’ютерними технологіями, а й уміло використовувати їх у своїй професійній діяльності.
  Інформаційними технологіями називають усі технології, які використовують спеціальні інформаційні технічні засоби (комп‘ютер, аудіо, відео, кінотехніка). Комп‘ютерні технології навчання – це процеси підготовки і передачі інформації, засобом впровадження яких є комп‘ютер.
  Заняття, під час яких вчитель використовує ТЗН, своєю методикою викладання дещо відрізняються від традиційних. Тому при використанні аудіовізуальних засобів навчання вчителеві слід дотримуватися певних правил: потрібно підготувати клас до сприйняття нового матеріалу; слід передбачити форму перегляду і обговорення відео-матеріалів (індивідуальну, групову чи колективну); визначити характер допомоги відстаючим; використовувати під час заняття інші засоби навчання; вчитель має уміти поєднувати аудіовізуальні засоби з підручником, картою та іншими засобами навчання. Перед переглядом відео-фрагменту необхідно ставити перед аудиторією певну проблему. При цьому такий перегляд не повинен займати більше 20-30 хвилин заняття, тому що це може призвести до перенапруження зорового та слухового аналізаторів учнів та як наслідок до зниження працездатності в цілому.
  Тому більш доцільним буде використання невеличких відео-фрагментів (до 5-10 хвилин) і зміна навчальної діяльності на занятті. При цьому доречним буде використання не тільки матеріалів документального кіно, а також відео-фрагментів художніх фільмів. Звичайно до матеріалів з художніх фільмів слід відноситися дуже обережно, але саме вони дозволяють створити під час заняття атмосферу певної епохи.
  Крім того при вивченні історії повсякденності саме використання таких відео-фрагментів дозволяє оздобити заняття оригінальним матеріалом для реконструкції реалій щоденного життя людей у праці, навчанні, на відпочинку.
  Отже сьогодні найзручнішим ТЗН, який надає змогу проводити такі заняття є комп’ютер. З його допомогою можливо збереження та відтворення ілюстративних аудіо - та відео-матеріалів і використання навчаючих програм, тестів.
  Але, незважаючи на можливість використання у комп’ютері великої кількості різноманітних і досить якісних програм, останні не завжди цілком задовольняють вчителя через раз і назавжди заданий зміст готових навчаючих програм, обсяг і методику подання тих чи інших розділів, до того ж не завжди відповідних програм та змісту курсу, який веде вчитель. Тому цілком природно, що із часом у вчителя виникає потреба у багатофункціональному засобі, здатному акумулювати необхідні навчальні матеріали, подавати їх у зручній для вчителя формі (навчального заняття, його фрагмента, окремого завдання, тесту), який у той же час дозволяє легко редагувати навчальний матеріал та змінювати структуру його подання слухачам.
  На нашу думку, найбільш зручним засобом в практичній діяльності викладача історії є програмний засіб Microsoft PowerPoint, що входить до складу пакету Microsoft Office.
  Специфікація цієї програмної оболонки - створення мультимедійних презентацій. Використання програми PowerPoint не потребує значної підготовки для її оволодіння, а також не займає багато часу для розробки заняття. При цьому вона дозволяє використовувати інформацію в будь-якій формі представлення - текст, таблиці, діаграми, слайди, відео - та аудіо - фрагменти і таке інше. При цьому вчитель має змогу проявити свою творчість і компонувати матеріал на свій розсуд.
  Презентація являє собою послідовність змінних один одного слайдів - тобто електронних сторінок. Показ слайдів вчителем може бути здійснений на екрані монітору комп’ютера чи на великому екрані за допомогою спеціального пристрою – мультимедійного проектора.
   Учні бачать чергування зображень, на кожному з яких можуть бути текст, фотографії, малюнки, діаграми, історичні карти, відео-фрагменти, і все це може супроводжуватися звуковим оформленням. Частіше за всього демонстрація презентації супроводжується коментарями вчителя.
  При здійсненні показу об’єкти можуть відразу відображатися на слайдах, а можуть з’являтися на них поступово, в певний час, визначений вчителем для підсилення наочності учбового матеріалу та акцентування на особливо важливі моменти його змісту. За потреб вчитель може порушити визначену заздалегідь послідовність демонстрації слайдів і перейти до будь-якого з них в довільному порядку.
  В літературі не існує загальновизнаної класифікації презентацій за типом змісту та оформленням. Частіше за все їх класифікують за ступенем «оживлення» різними ефектами. На нашу думку, мультимедійні презентації, що використовуються під час занять, доречно класифікувати як навчальні.
  Серед навчальних презентацій в залежності від цілей її застосування можна виділити: поурочні ; проект, дослідження, тест.
За способом подання слайдів можна розрізняти презентації:
·         Для супроводу уроків;
·         Слайд-шоу – без супроводу вчителя або із записаним голосом;
·         Комбінована – з усним супроводом, із записаним голосом, частиною якої може бути слайд-шоу.
Можна виділити переваги мультимедійних презентацій:
·         презентації дають змогу вчителю зацікавити учнівську аудиторію предметом – заняття стають більш емоційними;
·         презентації можуть створюватися не тільки для показу на великому екрані для учнів в класі, але також можуть використовуватися для індивідуального перегляду на комп’ютері;
·         комп’ютерні презентації можуть використовуватися як для занять з безпосередньою участю вчителя так і без його участі (наприклад, під час виконання необхідного об’єму самостійної роботи, передбаченої навчальною програмою дисципліни);
·         маневреність при доборі потрібної послідовності відображення навчальної інформації.
Крім того, мультимедійні презентації легко тиражуються та розповсюджуються. Створені на інших носіях схеми, таблиці, слайди, відео-кліпи, звукові фрагменти легко зберігаються в електронному вигляді за допомогою презентацій.
  Разом з суттєвими перевагами використання в процесі навчання мультимедійних презентацій мають певні обмеження їх застосування. Перш за все для їх повноцінного використання у навчальному процесі вчителям потрібен постійний доступ до комп’ютерів. Сьогодні ж більшість навчальних закладів України не мають змоги забезпечити кожного вчителя сучасним комп’ютером, не кажучи вже про коштовну мультимедійну апаратуру .
  Не зважаючи на це, досвід використання програмного продукту PowerPoint, показав його надзвичайно високу ефективність, яка була цілком передбачена, адже процес викладання – це, по суті, і є презентація навчального матеріалу. Використання різноманітних можливостей, які надає програмний продукт PowerPoint для вчителя початкових класів, відкриває безмежні простори педагогічної творчості, а учні із зацікавленням набувать нових знань та більш ефективно засвоюють попередній матеріал і надалі показують високі результати.
Підготувала вчитель початкових класів Івашкова Анастасія Вікторівна.

           В останні роки дедалі більше уваги  приділяється ранньому навчанню дітей основ інформатики і комп’ютерної техніки. Переважна більшість шкіл має комп’ютерні класи, частіше застосовуються на уроках передові інформаційні технології. В час Інтернету і загальної інформатизації  суспільства необхідність освоєння засобів комп’ютерної техніки у початковій школі вже не піддається сумніву. Наука інформатика вчить дитину грамотно й ефективно працювати з інформацією: систематизувати, аналізувати, узагальнювати, знаходити закономірності, діяти відповідно до плану.
Дослідження показали, що за час проведення  уроків з використанням  комп’ютера  учні на достатньому рівні засвоюють навчальний матеріал. Рівень навчальних досягнень учнів характеризується отриманням у середньому 48,9% правильних і повних, 42,5% правильних і неповних, 6,7% неправильних, 2,5% відсутніх відповідей на поставлені питання за змістом підручників. Що у середньому, відповідає 8 балам рівня досягнень учнів за 12 – бальною системою. Ще вищим (9 балів) є рівень засвоєння учнями практичних навичок роботи за комп’ютером.
За час проведення уроків за комп’ютером необоротних негативних змін у динаміці розумової працездатності учнів не помічено. Гострота зору суттєво не змінилися. Фізична стомленість учнів не спостерігається. На кінець уроку їхня фізична активність, бажання працювати залишаються на достатньо високому рівні.
Використання комп’ютера в навчальній діяльності учнів сприяє розвитку розумових здібностей, пам’яті, просторової уяви, творчого нестандартного мислення, підвищує інтерес до навчання. Життя маленького учня стає цікавішим. Комп’ютер не тільки допомагає у навчанні, а й створює гарний піднесений настрій у учнів.

Підготувала вчитель 
початкових класів 
Чуприна Тетяна Петрівна

Переваги та недоліки ІКТ у навчальному процесі.
 Сьогодні інформаційні технології стали невід’ємною частиною сучасного світу, вони значною мірою визначають подальший економічний та суспільний розвиток людства. У цих умовах революційних змін вимагає й система навчання. Тобто  актуальність даного питання має місце у сучасному освітньому середовищі, адже нині якісне викладання дисциплін не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають комп’ютерні технології та Інтернет. Вони дають змогу вчителю краще подати матеріал, зробити його більш цікавим, швидко перевірити знання учнів та підвищити їхній інтерес до навчання. Вчитель має можливість отримувати найостаннішу інформацію, активно спілкуватися з колегами, учнями та батьками. Завдяки цьому підвищується авторитет вчителя, він дійсно може бути носієм культури, знань, усього передового.
Впровадження ІКТ в освітню систему України та формування єдиного інформаційно-освітнього простору - одні з пріоритетних напрямів сучасної державної політики. До сучасних інформаційно-комунікаційних технологій навчання відносяться Інтернет-технології, мультимедійні програмні засоби, офісне та спеціалізоване програмне забезпечення, електронні посібники та підручники, системи дистанційного навчання (системи комп'ютерного супроводу навчання).
Інтернет - це джерело інформації, корисної з точки зору навчальної діяльності, її аналізу та оцінювання. Учитель може використовувати інформаційні ресурси.
Інтернет за наступними напрямками:
• самоосвіта, тобто вивчення досвіду колег в інших містах України й інших країн;
• підготовка конспектів, дидактичних та атестаційних матеріалів;
 • позакласна робота учнів при підготовці рефератів, доповідей, повідомлень, індивідуальних творчих завданнях;
 • використання безпосередньо на уроках при самостійній роботі з документами, що вивчаються, довідковими матеріалами, навчальними інтерактивними моделями тощо (за умови наявності підключення класу до Інтернету);
 • тестування знань учнів з окремих предметів або розділів курсів;
 • участь у дистанційних предметних олімпіадах, вікторинах.
У будь-якому варіанті доступ в Інтернет для вчителя підвищує і рівень підготовки самого вчителя, і рівень проведення занять, і якість знань учнів. При цьому інтерес більшості учнів до комп'ютера й Інтернету підвищує мотивацію навчання.
Мультимедійні програмні засоби дозволяють поєднувати текстову, графічну, анімаційну, відео - і звукову інформацію. Одночасне використання кількох каналів сприйняття навчальної інформації дозволяє підвищити рівень засвоєння навчального матеріалу .
ІКТ як засіб підвищення конкуренто здатності  молодого вчителя
Модернізація післядипломної педагогічної освіти сьогодні пов’язується саме із запровадженням різних видів мережевих систем, які дають змогу об’єднувати інформаційні ресурси, створювати освітній простір, що сприяє розвитку конкурентоспроможності педагогічних працівників.
Якісно новими характеристиками таких освітніх інформаційно-комунікаційних мережевих систем є: орієнтація на потреби професійної діяльності педагога, серед яких пріоритетною є потреба у неперервному самовдосконаленні та самореалізації; доступність і відкритість будь-якої форми дистанційного підвищення кваліфікації для педагога, за умови достатнього рівня володіння ним інформаційно-комунікаційними технологіями; гнучкість інформаційно-комунікаційної мережевої системи, її швидке реагування на освітній попит педагогічних працівників, врахування різних темпів навчання; інтеграція формальних і неформальних видів освіти, створення цілісного освітнього поля для навчання, самоосвіти та взаємо-навчання педагогів; широке використання ІКТ на будь-якому етапі професійної діяльності педагогічних працівників.
  Вчителі, стаж роботи яких не перевищує трьох років, мають змогу скористатись Інтернет - скринькою корисної інформації, у дистанційному консулат-пункті отримати відповіді на різні питання освітньої діяльності, взяти участь у роботі віртуальних майстер-класів та інших Інтернет - заходах в режимі онлайн, а також висловити власні думки з актуальних питань освітньої діяльності шляхом участі у дискусійних форумах та експрес-опитуваннях.
Використання ІКТ у роботі педагога дає можливість:
• самоосвіти педагога, підвищення  його професійного рівня;
• отримувати найсучаснішу інформацію по темі, оновлювати навчальний та дидактичний матеріал;
• мати доступ до методичної бази розробок;
• спілкуватися з колегами на різних форумах;
• публікувати свої матеріали та брати участь в обговоренні опублікованих матеріалів;
• брати участь в професійних конкурсах;
• обмінюватися досвідом з колегами з інших регіонів і країн.
Переваги та недоліки використання інформаційно-комунікаційних технологій
Застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні - одна з найбільш важливих і стійких тенденцій розвитку світового освітнього процесу. У вітчизняних навчальних закладах  в останні роки комп'ютерна техніка й інші засоби ІКТ стали все частіше використовуватися при вивченні більшості навчальних предметів.
При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це урок, а значить складає план уроку виходячи з його цілей, при відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, диференційованого підходу, науковості та ін. При цьому комп'ютер не замінює викладача, а тільки доповнює його.
Використання ІКТ дає можливість вирішувати такі актуальні питання:
  • використовувати у навчанні здобутки новітніх інформаційних  технологій;
  •  удосконалювати навички самостійної роботи учнів в інформаційних базах даних, мережі Інтернет;
  • інтенсифікувати історичну освіту, поліпшити засвоєння учнями знань зі шкільного курсу історії, зробити процес навчання цікавішим і змістовнішим.
Використання ІКТ в комплекті з традиційним підручником сприяє наступному:
  • забезпечує особистісно-орієнтований та диференційований підхід у навчанні;
  •  забезпечує реалізацію інтерактивного підходу (постійне спілкування з ПК, постановка запитань, які цікавлять учня та отримання відповідей на них);
  •  підвищує пізнавальну активність учнів за рахунок різноманітної відео - та аудіо-інформації;
  •  здійснює контроль завдяки тестуванню і системи запитань для самоконтролю.
Враховуючи всі позитивні та негативні наслідки використання інформаційно-комунікаційних засобів можна зробити висновок, що вони є ефективними за умови поєднання з традиційними методами та сприяють якісному формуванню вмінь та навичок учнів.
Але, поряд з плюсами, виникають різні проблеми як при підготовці до таких уроків, так і під час їх проведення.
Підготувала вчитель 
географії Комарист О.А.

Мінуси впровадження ІКТ
 Використання на уроках компютерів має свої мінуси. Адже підготовка вчителя до  такого уроку – це трудомісткий процес, який потребує навичок володіння комп’ютерною технікою, а також більше часу для підготовки. Як відомо, доступ до технічних засобів у вчителя-предметника більш обмежений, ніж у вчителя інформатики. Виникає запитання: як часто можна використовувати комп’ютер на уроках інших предметів, крім інформатики, адже урок із використанням інформаційних технологій відрізняється від традиційного? Відповісти на таке запитання однозначно дуже складно. По-перше, усе залежить від можливостей конкретного  вчителя, тобто від кількості уроків, які він зможе підготувати і провести з використанням інформаційних технологій. Це визначають специфіка предметної галузі, зміст конкретного уроку, дидактичні можливості програмних засобів, створених для цього предмета, якості технічних засобів та володіння ними вчителя.
По-друге, це залежить від необхідності проведення такого уроку. Можливо, проведення уроку з конкретної теми ефективнішим у традиційній формі, тому не слід його перевантажувати технічними засобами. Аргументами для проведення можуть бути: дефіцит джерел навчального матеріалу, можливість демонстрування в мультимедійній формі унікальних інформаційних матеріалів(картин, рукописів, відео матеріалів тощо), візуалізація досліджуваних явищ, процесів тощо.
 Підготовка мультимедійного уроку потребує ретельнішої підготовки, ніж традиційний урок. Сценарій уроку, його режисура – важлива складова підготовки до такого заняття.
 Розробка уроку з використанням інформаційних технологій можлива тільки за наявності певного електронного ресурсу, або педагогічного програмного засобу, або власної презентації, або матеріалів із мережі Інтернет (вчитель мати можливість виходу в Інтернет).
 Отже, готуючи навчальний епізод і розглядаючи його як дидактичну одиницю, розробник повинен чітко уявляти, що він має на меті, якої саме навчальної мети хоче досягти.
  Як би ретельно не було розроблено мультимедійний урок, багато що залежить від підготовки вчителя. Проведення такого заняття схоже на роботу ведучого телевізійної передачі. Вчитель мусить не тільки впевнено володіти компютером, знати зміст уроку, а й вести його в хорошому темпі, невимушено, постійно залучаючи учнів до пізнавального процесу. Необхідно продумати зміну ритму, урізноманітнити форми навчальної діяльності, забезпечити позитивний емоційний фон уроку.
 Отже, для розв’язання багатьох навчальних і виховних завдань нам необхідно будувати педагогічну діяльність таким чином, щоб на запитання про доцільність використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі позитивних відповідей було більше, ніж негативних.
Підготувала вчитель іноземної мови Шкіндер А.В.

Інформаційно-освітній простір – новий вимір проекту: переваги та недоліки

Не так важливо, чого навчають у школі, а важливо, як вчать ...
Функції школи не в тому, щоб дати спеціальний досвід,
а в тому, щоб виробити послідовне методичне мислення.
(М. Планк)
Використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі –  це дає змогу доповнити зміст навчально-вихов­ного процесу конкретними статистичними, аналіти­чними даними, аналізувати проблеми, які виникають, та знаходити шляхи їх розв'язання.
Використання сучасних комп'ютерних та інфор­маційних технологій  у методичній роботі школи в цілому дають позитивні результати,  збільшується потік інформації з предмету та різних методичних питань. Це стало можливим завдяки ма­теріалам, які розташовані на електронних носіях та в Інтернеті. Всесвітня мережа Інтернет нині є універ­сальним середовищем для пошуку та отримання прак­тично будь-якої інформації, а також засобом для озна­йомлення інших учителів зі своїми розробками уро­ків, виховних заходів.
Водночас вирішується ще одна проблема мо­жливість зручно та швидко переробити отриману інформацію за допомогою комп'ютера й створити своєрідний банк інформації у всіх напрямах робо­ти як вчителя-предметника, так і кла­сного керівника.
 Використання інформаційних технологій у на­вчально-виховному процесі — це засіб для підвищен­ня мотивації навчання та розвитку мислення учнів, який дозволяє зі значно меншим навантаженням і в коротший термін отримати високий рівень засвоєн­ня інформації. Учитель, який проводить урок з вико­ристанням комп'ютера, має доступ до Інтернету, отримує якісну перевагу перед колегою, що діє тіль­ки в рамках звичної технології «дошка, крейда».
Проведення уроків на основі програмних засо­бів навчального призначення з різних предметів та власних презентацій учителя дозволяє використову­вати аудіовізуальну інформацію, представлену в рі­зних формах — відеофільму, тексту, графіки, аніма­ції, слайдів, аудіо – та активізувати увагу учнів за­вдяки можливості демонстрації явищ та об'єктів у динаміці. Одним із напрямів з використання комп'ю­тера у навчанні є самостійна робота учня з пошуку, усвідомлення та засвоєння нових знань. У даному ви­падку вчитель виступає в ролі організатора процесу.
Використання компютерних технологій дозволяє вчителю узагальнити й продемонструвати свій педа­гогічний досвід, створити власний портфоліо.
Помиляються ті, хто думає, що застосування сучас­них інформаційних та комунікаційних технологій автоматично підвищить якість освіти. Важливо не забувати, що, не зважаючи на різноманіття джерел ін­формації та навчальних технологій, що перетворюють інформацію в знання, існує єдиний шлях перетво­рення знань в освіту — це перетворення свідомості лю­дини. Бо саме ця трансформація призводить до фор­мування особистості.
Інформаційні технології ефективні лише в поєднан­ні з відповідними педагогічними технологіями: якщо вчитель мислить категоріями минулого, то викорис­тання технічних засобів не змінить суті навчального процесу й традиційного репродуктивного методу за­своєння матеріалу. Інформатизація освіти дозволяє від авторитарної школи перейти до педагогіки співробітництва, коли вчитель і учень, перебуваючи в рівному відношенні до  інформаційних ресурсів, стають партнерами.
Рівень комп'ютерної грамотності дозволяє вчите­лям займатися розробкою власних комп'ютерних продуктів у вигляді:
1. Роздаткового матеріалу з різних предметів у вигляді різнорівневих контрольних робіт, тестів. анкет.
2. Комп'ютерних презентацій з предметів: матема­тика, англійська мова, історія, хімія, фізика, початкові класи, біологія.
3. Комп'ютерних презентацій з методичної робо­ти (портфоліо) вчителя, виступів на семінарах та пе­дагогічних радах.
Учителі, які використовують у своїй роботі комп’ютерні технології одночасно стверджують, що використання ІКТ підвищує якість засвоєння матеріалу та інтерес учнів до процесу навчання , скорочує час на опанування навчального матеріалу, забезпечує наочність навчального процесу, диференціацію та індивіалізацію навчання учнів. Учитель стає для учнів провідником та консультантом в опануванні інформаційного простору. Забезпечує мотивацію учнів до пошуку та обґрунтування власного бачення тієї та іншої проблеми.
Кінцеві цілі інформатизації освіти - забезпечення якісно нової моделі підготовки майбутніх членів інформаційного суспільства, для яких активну оволодіння знаннями, гнучку зміну своїх функцій у праці, здатність до людської комунікації, творче мислення і планетарна свідомість стануть життєвою необхідністю. Такий вплив на цілі навчання спирається на потенційні можливості комп'ютера як засобу пізнавально-дослідницької діяльності, кошти, що забезпечує особистісно-орієнтований підхід до навчання, що сприяє розвитку індивідуальних здібностей учнів як у гуманітарних, так і в точних науках.
Вивчення математики має здійснюватися так, щоб учні бачили науку в постійному історичному розвитку і, бажаючи вивчати її, відчували задоволення і радість від процесу пізнання.
Вивчення математики в даний час пов'язане з цілим рядом особливостей, якщо не сказати труднощів розвитку шкільної освіти в нашій країні. Щоб зберегти інтерес до предмета і зробити якісним навчально-виховний процес, на уроках використовую інформаційні технології. Активна робота з комп'ютером формує в учнів більш високий рівень самоосвітніх навичок і вмінь - аналізу та структурування одержуваної інформації. Сьогодні впровадження комп'ютерних технологій у навчальний процес є невід'ємною частиною шкільного навчання. Загальновизнано, що використання комп'ютерних технологій в освіті неминуче, оскільки істотно підвищується ефективність навчання та якість формуються знань і умінь.
Застосування ІКТ на уроках математики дає можливість вчителю скоротити час на вивчення матеріалу за рахунок наочності і швидкості виконання роботи, перевірити знання учнів в інтерактивному режимі, що підвищує ефективність навчання, допомагає реалізувати весь потенціал особистості - пізнавальний, морально-етичний, творчий, комунікативний і естетичний , сприяє розвитку інтелекту, інформаційної культури учнів.
Сьогодні впровадження комп'ютерних технологій у навчальний процес є невід'ємною частиною шкільного навчання. Загальновизнано, що використання комп'ютерних технологій в освіті неминуче, оскільки істотно підвищується ефективність навчання та якість формування знань і умінь.
Використовую комп'ютер на уроках математики наступні з такою ціллю: розвиток міжпредметних зв'язків математики та інформатики; формування комп'ютерної грамотності, розвиток самостійної роботи учнів на уроці; реалізація індивідуального, особистісно-орієнтованого підходу.
Мої завдання як вчителя математики наступні:
· Забезпечити фундаментальну математичну підготовку дітей;
· Формувати інформаційну та методичну культуру, творчий стиль діяльності учнів;
· Підготувати учнів використовувати інформаційні технології.
Застосування ІКТ на уроках математики дає можливість скоротити час на вивчення матеріалу за рахунок наочності і швидкості виконання роботи, перевірити знання учнів в інтерактивному режимі, що підвищує ефективність навчання, допомагає реалізувати весь потенціал особистості - пізнавальний, морально-етичний, творчий, комунікативний і естетичний, сприяє розвитку інтелекту, інформаційної культури учнів.
Використання ІКТ в навчальному процесі передбачає підвищення якості освіти, тобто вирішення однієї з нагальних проблем для сучасного суспільства.
Процес організації навчання школярів з використанням ІКТ дозволяє:
зробити цей процес цікавим, з одного боку, за рахунок новизни і незвичності такої форми роботи для учнів, а з іншого, зробити його захоплюючим і яскравим, різноманітним за формою за рахунок використання мультимедійних можливостей сучасних комп'ютерів;
ефективно вирішувати проблему наочності навчання, розширити можливості візуалізації навчального матеріалу, роблячи його більш зрозумілим і доступним для учнів вільно здійснювати пошук необхідного школярам навчального матеріалу у віддалених базах даних завдяки використанню засобів телекомунікацій, що надалі буде сприяти формуванню в учнів потреби в пошукових діях;
індивідуалізувати процес навчання за рахунок наявності різнорівневих завдань, за рахунок занурення і засвоєння навчального матеріалу в індивідуальному темпі, самостійно, використовуючи зручні способи сприйняття інформації, що викликає в учнів позитивні емоції та формує позитивні навчальні мотиви;
розкріпачити учнів при відповіді на питання, тому комп'ютер дозволяє фіксувати результати, коректно реагує на помилки; самостійно аналізувати і виправляти допущені помилки, коригувати свою діяльність завдяки наявності зворотного зв'язку, в результаті чого удосконалюються навички самоконтролю;
здійснювати самостійну навчально-дослідну діяльність (моделювання, метод проектів, розробка презентацій, публікацій тощо), розвиваючи тим самим у школярів творчу активність.
Сучасне інформаційне суспільство ставить перед  перед школою завдання підготовки випускників, здатних:
гнучко адаптуватися у мінливих життєвих ситуаціях,
самостійно критично мислити;
грамотно працювати з інформацією;
бути комунікабельними, контактними в різних соціальних групах; самостійно працювати над розвитком власної моральності, інтелекту, культурного рівня.
Застосування інформаційних технологій у навчанні базується на даних фізіології людини: у пам'яті людини залишається 1/4 частина почутого матеріалу, 1/3 частину побаченого, 1/2 частину побаченого і почутого, 3/4 частини матеріалу, якщо учень активно бере участь у процесі.
З метою інтенсифікації навчання, поряд з раніше використалися в навчанні математики класичними формами навчання в школі і в самостійній роботі учнів все частіше використовуються програмне забезпечення навчальних дисциплін: програми-підручники, програми-тренажери, словники, довідники, енциклопедії, відеоуроки, бібліотеки електронних наочних посібників , тематичні комп'ютерні ігри.
Сьогодні впровадження комп'ютерних технологій у навчальний процес є невід'ємною частиною шкільного навчання. Загальновизнано, що використання комп'ютерних технологій в освіті неминуче, оскільки істотно підвищується ефективність навчання та якість формуються знань і умінь.

Підготував вчитель математики Преподобна Л.В.